VRB4812LD-20WR3
DigiKey Part Number
2725-VRB4812LD-20WR3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VRB4812LD-20WR3
Description
ISOLATED MODULE DC DC CONVERTER
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.667A 36V - 75V Input
Category
Power (Watts)
20 W
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.46" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
1.667A