PXD20-48S12
DigiKey Part Number
285-PXD20-48S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXD20-48S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 20W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 36V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PXD20-48S12 Models
Category
Current - Output (Max)
1.67A
Mfr
Power (Watts)
20 W
Series
Voltage - Isolation
1.6 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)