LOF350-20B12-C
DigiKey Part Number
2725-LOF350-20B12-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LOF350-20B12-C
Description
AC/DC CONVERTER 12V 180W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.12" L x 3.39" W x 1.38" H (130.0mm x 86.0mm x 35.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Current - Output 1
15 A