CUS400M-12/A
DigiKey Part Number
285-CUS400M-12/A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS400M-12/A
Description
AC/DC CONVERTER 12V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CUS400M-12/A Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Box
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Enclosed
Size / Dimension
5.59" L x 3.54" W x 1.67" H (142.0mm x 90.0mm x 42.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
20.83 A