SMAJ20AE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
In Stock: 815
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
32.4V Clamp 15.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
SMAJ20AE3/TR13
DigiKey Part Number
SMAJ20AE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ20AE3/TR13
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V