SMA6J20A-E3/61 is available for purchase but is not normally stocked.
STMicroelectronics
In Stock: 13 537
STMicroelectronics
In Stock: 4 831
YAGEO
In Stock: 815
Image for SMA6J20A-E3/61 is not available
SMA6J20A-E3/61
DigiKey Part Number
SMA6J20A-E3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J20A-E3/61
Description
TVS DIODE 20VWM 36.8VC DO214AC
Detailed Description
36.8V Clamp 19.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
36.8V