PWM-90-24DA
DigiKey Part Number
1866-PWM-90-24DA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWM-90-24DA
Description
O/P 24V/3.75A
Customer Reference
Detailed Description
3.75A 24V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
90 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
DALI
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Not For New Designs
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Constant Voltage
Efficiency
90.5%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.73" L x 2.48" W x 1.48" H (171.0mm x 63.0mm x 37.5mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, ENEC
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
3.75A