IRM-45-48ST is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
XP Power
In Stock: 8
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 305 VAC Input
IRM-45-48ST
DigiKey Part Number
1866-3060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRM-45-48ST
Description
AC/DC CONVERTER 48V 45W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IRM-45-48ST Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90.5%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.29" L x 2.05" W x 1.32" H (109.0mm x 52.0mm x 33.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
940 mA