VCS50US48
DigiKey Part Number
1470-2286-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCS50US48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.35" L x 3.07" W x 1.38" H (110.5mm x 78.0mm x 35.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
1.05 A