APC-35-700
DigiKey Part Number
1866-1129-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APC-35-700
Description
LED DRVR CC AC/DC 15-50V 700MA
Detailed Description
700mA 15 ~ 50V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
EDA/CAD Models
APC-35-700 Models
Category
Current - Output (Max)
700mA
Power (Watts)
35 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Efficiency
84%
Size / Dimension
3.31" L x 2.24" W x 1.16" H (84.0mm x 57.0mm x 29.5mm)
Voltage - Input (Min)
90VAC
Approval Agency
CE, UR
Voltage - Input (Max)
264VAC
Voltage - Output
15 ~ 50V