LDD-700LW
DigiKey Part Number
1866-3122-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDD-700LW
Description
LED DRIVER CC BUCK 2-30V 700MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 2 ~ 30V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
700mA
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Dimming
PWM
Series
Features
Remote On/Off, OTP, SCP
Packaging
Tray
Ratings
IP67
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
95%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
Buck
Size / Dimension
0.89" L x 0.39" W x 0.35" H (22.6mm x 9.9mm x 8.9mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Base Product Number
Voltage - Output
2 ~ 30V