GTCS36-750M-R10-2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 12
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 788
In Stock: 19 596
Shenzhen Ruilongyuan Electronics Co.Ltd
In Stock: 800
YAGEO
YAGEO
TDK
TDK
Gas Discharge Tube 75 V 10000A (10kA) ±20% 3 Pole Surface Mount
Building Automation – Protect/Sense/Control
GTCS36-750M-R10-2
DigiKey Part Number
GTCS36-750M-R10-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
GTCS36-750M-R10-2CT-ND - Cut Tape (CT)
GTCS36-750M-R10-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GTCS36-750M-R10-2
Description
GDT 75V 10KA 3 POLE SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Number of Poles
3
Series
Fail Short
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
3-SMD Cylinder Square End
Voltage - DC Spark Over (Nom)
75 V
Base Product Number
Impulse Discharge Current (8/20µs)
10000A (10kA)