TYS4012470M-10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 7 916
Datasheet
47 µH Shielded Inductor 370 mA 1.1Ohm Max Nonstandard
TYS4012470M-10
DigiKey Part Number
240-2663-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYS4012470M-10
Description
FIXED IND 47UH 370MA 1.1 OHM SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
TYS4012470M-10 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.1Ohm Max
Series
Frequency - Self Resonant
12MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
350mA
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)