0805B152K102NT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
Upgrade
Knowles Syfer
1500 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
0805B152K102NT
DigiKey Part Number
0805B152K102NT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805B152K102NT
Description
CAP CER 1500PF 1KV X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805B152K102NT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.054" (1.37mm)