T513D156K035BH61107505 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 1 619
Datasheet
15 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
T513D156K035BH61107505
DigiKey Part Number
399-10467-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T513D156K035BH61107505
Description
CAP TANT 15UF 10% 35V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T513D156K035BH61107505 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
D
Tolerance
±10%
Ratings
COTS
Voltage - Rated
35 V
Features
High Reliability
Type
Molded
Failure Rate
B (0.1%)
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C