T499B474K035ATE8K0 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T499B474K035ATE8K0 |
Description | CAP TANT 0.47UF 10% 35V 1411 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.47 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 1411 (3528 Metric) 8Ohm |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T499B474K035ATE8K0 Models |
Category | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 175°C |
Mfr | Mounting Type Surface Mount |
Series | Package / Case 1411 (3528 Metric) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm) |
Capacitance | Manufacturer Size Code B |
Tolerance ±10% | Ratings AEC-Q200 |
Voltage - Rated 35 V | Features Automotive |
Type Molded | Grade Automotive |
ESR (Equivalent Series Resistance) 8Ohm | Qualification AEC-Q200 |
Operating Temperature -55°C ~ 175°C | Base Product Number |