T495X157K010ATE100
DigiKey Part Number
399-10390-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10390-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10390-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495X157K010ATE100
Description
CAP TANT 150UF 10% 10V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
EDA/CAD Models
T495X157K010ATE100 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
10 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm