T495X157K010ATE070 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T495X157K010ATE070 |
Description | CAP TANT 150UF 10% 10V 2917 |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 150 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 70mOhm |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T495X157K010ATE070 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 2917 (7343 Metric) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm) |
Tolerance ±10% | Manufacturer Size Code X |
Voltage - Rated 10 V | Features General Purpose |
Type Molded | Base Product Number |
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm |