T495C475K035ATE6002478 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
Image for T495C475K035ATE6002478 is not available
T495C475K035ATE6002478
DigiKey Part Number
399-T495C475K035ATE6002478TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495C475K035ATE6002478
Description
4.70UF 35.0V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2312 (6032 Metric) 600mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Voltage - Rated
35 V