T493D107K010CC6120
DigiKey Part Number
399-10110-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10110-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10110-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T493D107K010CC6120
Description
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
EDA/CAD Models
T493D107K010CC6120 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm