T493D106K035BH61107505
DigiKey Part Number
399-6274-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-6274-1-ND - Cut Tape (CT)
399-6274-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T493D106K035BH61107505
Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 1Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T493D106K035BH61107505 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
D
Tolerance
±10%
Ratings
COTS
Voltage - Rated
35 V
Features
High Reliability
Type
Molded
Failure Rate
B (0.1%)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C