T491B686K006AT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T491B686K006AT |
Description | CAP TANT 68UF 10% 6.3V 1411 |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 68 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric) 900mOhm |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T491B686K006AT Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1411 (3528 Metric) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm) |
Tolerance ±10% | Manufacturer Size Code B |
Voltage - Rated 6.3 V | Features General Purpose |
Type Molded | Base Product Number |
ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm |