MMK7.5224K63K01L4BULK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
0.2 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial
MMK7.5224K63K01L4BULK
DigiKey Part Number
399-MMK7.5224K63K01L4BULK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMK7.5224K63K01L4BULK
Description
220NF6 10%V
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
40V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
63V