C981U103MZVDCAWL35 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 7 422
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
10000 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C981U103MZVDCAWL35
DigiKey Part Number
C981U103MZVDCAWL35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C981U103MZVDCAWL35
Description
CAP CER 10000PF 440VAC Y5V RAD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C981U103MZVDCAWL35 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.591" Dia (15.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)