C1206C475K5RAC7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
In Stock: 386
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C475K5RAC7210
DigiKey Part Number
399-C1206C475K5RAC7210TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C475K5RAC7210
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C475K5RAC7210 Models
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)