C1206C475K5RACAUTO7210
DigiKey Part Number
399-C1206C475K5RACAUTO7210TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1206C475K5RACAUTO7210CT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1206C475K5RACAUTO7210DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C475K5RACAUTO7210
Description
CAP CER 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C1206C475K5RACAUTO7210 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)