C0805X106M8RACAUTO7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 8 875
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Similar
TDK
Similar
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
10 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805X106M8RACAUTO7210
DigiKey Part Number
C0805X106M8RACAUTO7210-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X106M8RACAUTO7210
Description
CAP CER 10UF 10V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805X106M8RACAUTO7210 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.059" (1.50mm)