A750EK827M0EAAE007
DigiKey Part Number
399-A750EK827M0EAAE007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A750EK827M0EAAE007
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 7mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A750EK827M0EAAE007 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.6 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
820 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C