UPR0E821MCE6308E6
DigiKey Part Number
4191-UPR0E821MCE6308E6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPR0E821MCE6308E6
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 6mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chinsan (Elite)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
820 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
2.5 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm