CPC1008NTR
DigiKey Part Number
212-CPC1008NTR-ND - Tape & Reel (TR)
212-CPC1008NTRCT-ND - Cut Tape (CT)
212-CPC1008NTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPC1008NTR
Description
SSR RELAY SPST-NO 150MA 0-100V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-SOP (0.150", 3.81mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPC1008NTR Models
Category
Voltage - Load
0 V ~ 100 V
Mfr
Load Current
150 mA
Series
On-State Resistance (Max)
8 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Relay Type
Photo-Coupled Relay (Photorelay)
Supplier Device Package
4-SOP
Circuit
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Output Type
AC, DC
Base Product Number
Voltage - Input
1.2VDC