E2SB40E000104E
DigiKey Part Number
3186-E2SB40E000104ETR-ND - Tape & Reel (TR)
3186-E2SB40E000104ECT-ND - Cut Tape (CT)
3186-E2SB40E000104EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2SB40E000104E
Description
XTAL 2520 40MHZ, 12PF/7/10/-30+9
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±7ppm Crystal 12pF 25 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
25 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-30°C ~ 90°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±7ppm
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)