CSHV200A-001
DigiKey Part Number
480-CSHV200A-001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSHV200A-001
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 200A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 200A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module, Single Pass Through
Category
Frequency
45kHz
Mfr
Linearity
±1%
Series
Accuracy
±2%
Packaging
Box
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Part Status
Active
Response Time
6µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
16mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
Module, Single Pass Through
Sensitivity
10mV/A