LF10WBP-4S(31)
DigiKey Part Number
H126618-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF10WBP-4S(31)
Description
CONN PLUG FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LF10WBP-4S(31) Models
Category
Color
Brown, Silver
Mfr
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Series
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Tray
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
10A
Number of Positions
4
Voltage Rating
125VAC/DC
Shell Size - Insert
10
Cable Opening
0.287" (7.30mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C