LF10WBP-4S(03)
DigiKey Part Number
LF10WBP-4S(03)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF10WBP-4S(03)
Description
CONN PLUG FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LF10WBP-4S(03) Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black, Brown
Series
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
10A
Shell Size - Insert
10
Voltage Rating
125VAC/DC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C