HR25A-9R-12S
HR25A-9R-12S
HR25A-9R-12S
DigiKey Part Number
HR1857-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR25A-9R-12S
Description
CONN RCPT FMALE 12P SOLDER CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
HR25A-9R-12S Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Color
Silver
Connector Type
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
12
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Shell Size - Insert
9
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C