HR25A-9P-12P
HR25A-9P-12P
HR25A-9P-12P
DigiKey Part Number
HR1845-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR25A-9P-12P
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
HR25A-9P-12P Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Black, Silver
Packaging
Tray
Active
Features
Backshell, Clamp, Strain Relief
Connector Type
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
12
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Shell Size - Insert
9
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C