FX25-110S-0.4SH
DigiKey Part Number
26-FX25-110S-0.4SHTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX25-110S-0.4SHCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX25-110S-0.4SHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX25-110S-0.4SH
Description
RECEPTACLE, 0.4MM PITCH, SMALL &
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
Category
Pitch
0.016" (0.40mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.230" (5.85mm)