FX25-110P-0.4SV
DigiKey Part Number
26-FX25-110P-0.4SVTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX25-110P-0.4SVCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX25-110P-0.4SVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX25-110P-0.4SV
Description
HEADER, 0.4MM PITCH, SMALL & FLO
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.016" (0.40mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.203" (5.15mm)