FX23-60S-0.5SV
FX23-60S-0.5SV
FX23/FX23L Series Connectors
FX23-60S-0.5SV(20)
DigiKey Part Number
26-FX23-60S-0.5SV(20)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX23-60S-0.5SV(20)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX23-60S-0.5SV(20)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-60S-0.5SV(20)
Description
CONN RCPT
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX23-60S-0.5SV(20) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
15mm, 20mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.268" (6.80mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)