FX23-60P-0.5SV15
FX23-60P-0.5SV15
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX23-60P-0.5SV15
DigiKey Part Number
H125044-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-60P-0.5SV15
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64 (60 + 4 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX23-60P-0.5SV15 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
15mm, 20mm
Number of Positions
64 (60 + 4 Power)
Height Above Board
0.507" (12.88mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)