FX23-60P-0.5SV20
DigiKey Part Number
H125045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-60P-0.5SV20
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Detailed Description
64 (60 + 4 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX23-60P-0.5SV20 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Packaging
Tray
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
20mm, 30mm
Number of Positions
64 (60 + 4 Power)
Height Above Board
0.703" (17.85mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)