FX23-120P-0.5SV15 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 282
Datasheet
124 (120 + 4 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
FX23-120P-0.5SV15
FX23-120P-0.5SV15
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX23-120P-0.5SV15
DigiKey Part Number
H125039-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX23-120P-0.5SV15
Description
CONN HDR 120POS SMD GOLD
EDA/CAD Models
FX23-120P-0.5SV15 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
15mm, 20mm
Number of Positions
124 (120 + 4 Power)
Height Above Board
0.507" (12.88mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)