FX18-60P-0.8SV10
DigiKey Part Number
H12009-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-60P-0.8SV10
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX18-60P-0.8SV10 Models
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
25mm, 30mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.734" (18.65mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)