FX18-60P-0.8SV
FX18-60P-0.8SV
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX18-60P-0.8SV
DigiKey Part Number
H11872-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-60P-0.8SV
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX18-60P-0.8SV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
15mm, 20mm
Height Above Board
0.341" (8.65mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)