FX11LA-140S-SV
FX11LA-140S-SV
FX11LA-140S-SV
DigiKey Part Number
H2544-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LA-140S-SV
Description
CONN RCPT 140POS SMD GOLD
Detailed Description
140 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11LA-140S-SV Models
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tray
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Height Above Board
0.065" (1.65mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)