FX11LA-140P-SV(21) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 1 263
Datasheet
Image for FX11LA-140P-SV(21) is not available
FX11LA-140P-SV(21)
DigiKey Part Number
FX11LA-140P-SV(21)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LA-140P-SV(21)
Description
CONN HDR 140POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
140 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX11LA-140P-SV(21) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
140
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)