FX10B-80S/8-SV(71)
DigiKey Part Number
H11236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-80S/8-SV(71)
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10B-80S/8-SV(71) Models
Features
Ground Plate, Solder Retention
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4mm, 5mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.126" (3.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)