FX10B-80P/8-SV(71)
DigiKey Part Number
H11249-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-80P/8-SV(71)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10B-80P/8-SV(71) Models
Features
Ground Plate, Solder Retention
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)