FH48-30S-0.5SV | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FH48-30S-0.5SV |
Description | CONN FFC VERT 30POS 0.5MM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 30 Position FFC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FH48-30S-0.5SV Models |
Category | Locking Feature Flip Lock |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Cable End Type Tabbed |
Series | Contact Material Phosphor Bronze |
Part Status Active | Actuator Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free |
Flat Flex Type FFC | Features Low Insertion Force (LIF) |
Mounting Type Surface Mount | Voltage Rating 50V |
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Positions 30 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Current Rating (Amps) 0.5A |
Termination Solder | Housing Color Gray |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Actuator Color Black |
Height Above Board 0.243" (6.18mm) | Base Product Number |