FH48-31S-0.5SV
DigiKey Part Number
HFX031TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFX031CT-ND - Cut Tape (CT)
HFX031DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH48-31S-0.5SV
Description
CONN FFC VERT 31POS 0.5MM SMD
Detailed Description
31 Position FFC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
FH48-31S-0.5SV Models
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
31
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.243" (6.18mm)